Játszótéri eszközök karbantartása, javítása, felújítása

Általános tudnivalók és gyakorlati praktikák – 1. rész

Tapasztalataink szerint nehéz gazdasági környezetben mindig nő a karbantartások, javítások, felújítások iránt érdeklődők száma. A téma aktualitása miatt cikkünkben a kültéri közterületi játszótéri eszközök karbantartásának, javításának, illetve felújításának jogszabályi, financiális, műszaki, biztonságossági és környezetvédelmi aspektusait járjuk körbe.

Szeretne részletesebben is tájékozódni szolgáltatásainkról? Hívjon minket bizalommal!

Jogszabályi háttér

Játszótéren elhelyezett játszótéri eszközök forgalomba hozatalával, telepítésével, ellenőrzésével és üzemeltetésével kapcsolatban a 78/2003. (XI.27.) GKM rendelet hatályos rendelkezései az irányadóak. Cégünk is a rendeletnek, továbbá az MSZ EN 1176 szabványsorozatban és az MSZ EN 1177 szabványban foglaltaknak megfelelően hozza forgalomba és telepíti játszótéri eszközeit, biztosítja továbbá a rendeletben előírt dokumentációt. Utóbbi része az eszközök karbantartási útmutatója is. A játszótér üzemeltetője az útmutatóban előírt módon és gyakoriság szerint köteles a játszóteret (úgy a játszótéri eszközöket, mint az ütéscsillapító talajt) ellenőrizni és karbantartani, erről dokumentációt vezetni. Ez nem csak jogszabályi kötelezettség, hanem az IPS-Gyermekszem Kft. által vállalt garancia érvényesítésének feltétele is. A 78/2003. (XI.27.) GKM rendelet arról is rendelkezik, hogy a játszótéri eszközöket telepítés után csak kijelölt szervezet által végzett ellenőrző vizsgálatot követően lehet használatba venni. Ezt követően pedig az üzemeltetőnek háromévente időszakos ellenőrzést kell végeztetni, szintén egy kijelölt szervezettel.

Biztonság

Nagyon fontos szempont, hiszen a játszótéren tartózkodó gyermekek testi épségéről, a balesetek megelőzésről van szó. Az MSZ EN 1176 szabványsorozat 7. része tartalmazza az ellenőrzésre és karbantartásra, illetve ezek dokumentálására vonatkozó utasításokat. A szabvány az ellenőrzések három típusát írja elő az üzemeltető számára:

  1. Rendszeres ellenőrzés szemrevételezéssel – akár naponta is szükséges lehet
  2. Operatív ellenőrzés – 1-3 havonta, illetve a gyártó utasítása szerint
  3. Éves átfogó ellenőrzés

 

A játszótér ellenőrzése olyan veszélyforrások felismerését teszi lehetővé, melyek például erős igénybevételből adódóan, vandalizmus miatt vagy az időjárás hatásának következményeként keletkeznek. Ilyen veszélyforrások lehetnek például a törött vagy hiányzó alkatrészek, a játszótéren hagyott széttört üvegek vagy más szemét / szennyezés, korhadás, korrózió, kopás, éles élek, szabadon lévő alap, a talajfelület nem megfelelő állapota.

A biztonság és tisztaság növelése érdekében az üzemeltető által végzett ellenőrzések mellett civil szervezetek bevonását is érdemes megfontolni. Németország-szerte elterjedt a Spielplatzpatenschaft intézménye. A Spielplatzpate / Spielplatzpatin lehet személy (pl. a játszóteret rendszeresen látogató kisgyermekes anyuka, apuka, nagyszülő) vagy szervezet (pl. nyugdíjas egyesület, kismama kör). Ők azok, akik azonnal jelzik az önkormányzat felé, ha hiányosságot tapasztalnak a játszótéren és akik leginkább közvetíteni tudják az önkormányzat felé, milyen fejlesztéseket látnának szívesen a játszótér látogatói. Vannak helyek, ahol a szervezetek játszótérfelújítást, takarítást vagy közös játszótéri pikniket is szerveznek. Általában az önkormányzatok hirdetik meg ezt az önkéntes munkát, szervezik hozzá a háttérképzést, találkozókat.

A cikk folytatása itt olvasható.

Vegye fel velünk a kapcsolatot és írjon e-mailt még ma az alábbi gombra kattintva!

Tetszett? Oszd meg!

Legutóbbi bejegyzések

Blog kategóriák