Skandináv életérzés a játszóházakban

Mindig tudtuk, hogy a skandináv mentalitás nagyban különbözik a kelet-európaitól. Ez sok mindennek köszönhető: földrajzi fekvés, államrendszer, politika, gazdaság, stb… Februárban megtapasztalhattam, hogy mit is jelent ez a különbség a játszóházak esetében. Bár a valóságban két játszóházat látogattunk meg (Malmőben és Koppenhágában), a házigazdánk elmondása szerint az ehhez hasonló játszóházak nem mennek ritkaságszámba a skandináv régióban. Én hiszek neki, hiszen több mint 20 éve foglalkozik játszóház építéssel, és az SPI Global Play részesedése a skandináv játszóházpiacon több mint 90%. Nem mellesleg mi is az SPI termékeit forgalmazzuk, így ha ezek a játszóházak Magyarországon lettek volna, akkor többes szám harmadik személy helyett többes szám első személyben íródott volna a cikk.
:)

1. Koncepció
Mindig valamely koncepció mentén építik fel az egész játszóházat. A Busfabriken játszóházakba való belépéskor számunkra is egyértelművé volt, hogy egyazon játszóház-lánchoz tartozik mindkét szórakoztató központ. A megrendelő célja egy olyan nagy alapterület játszóház létrehozása volt, amely minél több aktivitást tartalmaz, látványos elemekkel, 3D figurákkal. A struktúra nagyon tagolt, és az egyes nagyobb egységeket hidak, kötélhidak kötik össze.

2. Nagyság
A magyar játszóházakhoz képest az ottani játszóházak gigantikus méretűek. Egy egész napot is el lehet itt tölteni, ha a gyermek minden aktivitást ki szeretne próbálni. Arról nem is beszélve, ha nem tud elszakadni valamelyik játéktól, mint ahogy tette ezt Koppenhágában egy gyermeki lélek – én. A csúszógumis csúszda magával ragadott – és nem mellékesen megerősítette bennem a karbantartás fontosságát. A malmöi játszóházban ugyanis nem figyeltek oda a csúszófelület szilikonozására, így a gumik alig csúsztak: Azt hittem, soha nem érek le. A koppenhágai játszóházban azonban olyan gyorsan száguldottam lefelé, hogy a kanyarokat a pálya legszélén sikerült bevenni. Ezek után én sem hagyhattam ki a második kört… és még a főnököm is türelmes várt.
:)

3. Külsőségek
Nagyon fontos számukra, hogy a játszóház ütős legyen. Nem sajnálják a pénzt a külcsínre. Nagyon sok 3D design elemet építenek be, hogy az ember szája tátva maradjon, ha belép. Mi nem akartunk hinni a fülünknek, amikor beléptünk: tigrisüvöltés fogadott… az üvöltéshez természetesen egy élethű tigris is tartozott, amely mozgatta a fejét és a farkát. De találkoztunk zsiráffal, elefánttal, orrszarvúval, oroszlánnal. De volt egy furcsa, banánon üldögélő kis majom és önmagát lekecsapozó hotdog is, amelyekkel – bevallom – már nem igazán tudtam mit kezdeni… Tény azonban, hogy látványos volt.

4. Aktivitások
Törekednek arra, hogy sokféle játékélmény legyen a játszóházban, minden újdonságot beépítenek. Itt a legkisebbeknek is több területen építenek fel egy egész várost, hogy számukra se váljon  unalmassá a játszóház. Még a mi szakmai múltunkkal is találtunk olyan játékot, amelyet nem láttunk korábban sehol. Számunkra is tartogatott “meglepetéseket” a sötét barlanglabirintus, ahol egy sötét “barlangban” végighaladva néhány figura szolgáltat némi fényt… és aktivitást. De nagyszerű élmény volt ugrálni a “nagylabda trambulinon” és tetszett a totyogókban elhelyezett lufilebegtető struktúra is.

5. Születésnap
Ha születésnapi partiról van szó, akkor valószínűleg az első szóba jöhető helyszín a játszóház. Bár ez így nem hangzott el, mégsem tudok másra gondolni, amikor 6-10 születésnapi helyiség működik hétvégeken teljes kihasználtsággal. Több fajta programcsomag választható és még arra is figyelnek, hogy minden születésnapos megtalálja azt a környezetet az ünnepléshez, melyben jól érzi magát. Külön öltözőt biztosítanak az egyes termekhez és a szülinapos a játszóháztól is ajándékot kap.

6. Hozzáállás
Miután a megrendelők már az előkészítés, tervezés fázisában is energiájuk nagy részét az üzemeltetésre, nyitásra szeretnék fordítani, ezért többnyire kulcsrakészen rendelik meg a játszóházat. Az általunk meglátogatott játszóházakban is a födémáttörésektől kezdve, a burkolásokon és festésen át, a konyha kialakításán és berendezésén keresztül egészen a játszóházi aktivitások kialakításáig mindent az SPI Global Play valósított meg. A megrendelő már a projekt kezdetekor a marketingre, az alkalmazottak felvételére, az üzemeltetés szervezésre tudott koncentrálni, így a játszóház a nyitáskor már 100 %-ban működött, nem volt átmeneti fél év, hanem az első napoktól kezdve kígyózó sorok álltak a bejáratnál.

És mi a konklúzió? Hogy a két régió közötti különbségek jelen vannak a játszóházak piacán is, azonban ezen a területen a különbség – azt gondolom – sokkal könnyebben eltüntethető, mint a cikk elején említett területeken. Szeretnénk, ha a termékeinkkel, szemléletünkkel egyre több ilyen játszóház kialakításában vehetnénk részt, ha pár év múlva már nem jelentene plusz élményt meglátogatni egy svéd játszóházat.

Szeretne részletesebben is tájékozódni szolgáltatásainkról? Hívjon minket bizalommal!

Vegye fel velünk a kapcsolatot és írjon e-mailt még ma az alábbi gombra kattintva!

Tetszett? Oszd meg!

Legutóbbi bejegyzések

Blog kategóriák